Programy profilaktyczne


"Doktorzy, którzy zajmują się chorymi, powinni koniecznie zrozumieć, czym jest człowiek, czym jest życie i czym jest zdrowie, i w jaki sposób równowaga i harmonia tych elementów je podtrzymuje".

Leonardo da Vinci

Program profilaktyki chorób układu krążenia

Program adresowany jest do osób, które:

  • są w wieku 35, 40, 45, 50 lub 55 lat (urodzone latach 1987, 1982, 1977, 1972 i 1967)
  • nie miały wykonywanych badań objętych programem profilaktycznym w ciągu ostatnich 5 lat,
  • nie miały wcześniej rozpoznanej choroby układu krążenia.

Celem programu jest obniżenie o ok. 20% zachorowalności i umieralności z powodu chorób układu krążenia wśród populacji objętej programem dzięki wczesnemu wykryciu, redukcji występowania i natężenia czynników ryzyka. Planowane jest również osiągnięcie zwiększenia wykrywalności i skuteczności leczenia chorób układu krążenia, wczesna identyfikacja osób z podwyższonym ryzykiem chorób układu krążenia oraz promocja zdrowego stylu życia.

Dane epidemiologiczne:
Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. Umieralność z tego powodu w Polsce należy do najwyższych w Europie. Czynnikami sprzyjającymi chorobom układu krążenia są m.in. niewłaściwe odżywianie się, mała aktywność ruchowa, palenie papierosów, picie alkoholu i stres. Oddziaływając na organizm przez dłuższy czas doprowadzają do zaburzeń biochemicznych i fizjologicznych oraz w konsekwencji do dyslipidemii, otyłości, cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego krwi. Obniżenie zachorowalności i umieralności z powodu chorób układu krążenia można uzyskać minimalizując czynniki ryzyka.

Gdzie zrobić badanie?
Program realizuje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej

Wizyty po wcześniejszym ustaleniu terminu telefonicznym bądź osobistym.

Program jest w pełni finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Program profilaktyki gruźlicy

O programie
Gruźlica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię – prątek gruźlicy. Źródłem zakażenia jest najczęściej chory na gruźlicę - prątkujący. Osoba chora na gruźlicę podczas kaszlu, kichania, odkrztuszania /odpluwania/ głośnego śmiechu, mówienia, wydala prątki wraz z kropelkami śluzu. Zakażenie drogą powietrzną, zwane też zakażeniem inhalacyjnym (kropelkowym) jest najczęstszym sposobem zakażenia. Jeden nie leczony chory prątkujący zakaża w ciągu roku średnio od 10 do 15 osób.


Kto realizuje program?
Program ten realizują pielęgniarki poz dla swojej populacji pacjentów.


Gdzie trzeba się udać aby skorzystać z programu?
Pielęgniarka poz dociera bezpośrednio do osób szczególnie zagrożonych chorobą. Można też samodzielnie zgłosić się do jej gabinetu.

Jak często można korzystać z programu?
Badania przesiewowe w kierunku wykrywania gruźlicy wykonywane są co 2 lata.
Program adresowany jest do osób, u których do tej pory nie rozpoznano gruźlicy, a w szczególności:

  • osób, które miały bezpośredni kontakt z chorymi na gruźlicę,
  • osób, które spełniają jedno z wymienionych kryteriów: bezrobotny, niepełnosprawny, obciążony długotrwałą chorobą, obciążony problemem alkoholowym i/lub narkomanią, bezdomny;
  • nie korzystały z programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy

Wizyty po wcześniejszym ustaleniu terminu telefonicznym bądź osobistym.

Program jest w pełni finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.